בבקשה נטרלו את חוסם הפרסומות, הן מעטות ובטעם.

יום שישי, 6 באפריל 2012

בדיקות בפרוייקט Agile

פיתוח בגישת Agile הינה גישה המייצגת ותומכת בתהליך כמשהו אנושי יותר, מקבלת בברכה שינויים ופחות בירוקרטיה. גישה זו מדברת על מיקוד ביחסי גומלין, אמון, אחריות אישית ושיתופיות ופחות תהליכים ותיעוד. מטרתה של הגישה לייעל וליצר תהליך דינמי בעל תוצאות מהירות. הגישה אינה מתאימה לכל פרויקט אך יש לה יתרונות רבים כאשר מצליחים ליישמה.

דיעה אישית: לכל פרויקט יש את נקודות התורפה שלו, לכן אני ממליץ לא לעבוד כמו "תוכי", אלא ליישם את הידע והניסיון הנרכש, ולמצוא דרך השלבת בין גישות ומתודולוגיות שונות במטרה להתאים את אופי העבודה לצרכים ולמטרות שבפרויקט. 

בכל מקרה, אנחנו פה לדבר על בדיקות איכות ולכן אני רוצה להביא נקודות ומידע שיעזור לכם לייעל את התהליכים שלכם במסגרות פרויקט Agile ויאפשר לכם להשיג תוצאות טובות יותר ואיכות גבוהה יותר.


  • וודאו שאתם מכירים את המטרות והדרישות של המערכת/הפרויקט עליו אתם עובדים מבעוד מועד, גם אם יהיו בהן שינויים בהמשך.
  • שימו לב שבדיקות חוזרות ונסו לייעל בדיקות רגרסיה באמצעות כלים או סבב יעיל יותר.
  • נהלו לעצמכם רשימת משימות בכלי פשוט או אפילו בOutlook - ניהול משימות יעשה את העבודה מסודרת יותר וקלה למעקב בקצב הגבוה של השינויים והעדכונים. כך תמנעו מפספוס המטרה העיקרית בפרויקט, הרי זה עמידה ביעדים ובתאריך ההשקה.
  • התמקדו באיזורים בעלי סיכון גבוה, מאחר ואין זמן מיועד לתכנון תסריטי בדיקות בגישת Agile חשוב לשמור על סדר ולתת עדיפות לנקודות בעלי סיכון גבוה בקוד וללולאות מורכבות.
  • המליצו למנהל הפרויקט או מנהל המוצר לארגן עבורכם מקום ישיבה בסמוך למפתח - נשמע מצחיק?! לאחר ניסיון תבינו שזה אחד הפרמטרים החשובים בפרויקט בגישה זו שיאפשר לכם להשתלב בצוות הפיתוח וימנע את ההפרדה הקיימת בשוק בין פיתוח לQA.
  • זכרו לקבל בהבנה את תכיפות ומהירות השינויים וכן התחילו את היום במפגש קצר עם המפתח במטרה להציף שינויים לא מתוכננים ונקודות חשובות לאותו יום/סבב. רמת המקצועיות הנדרשת פה גבוהה.
  • אל תחסכו ממנהל הפרויקט נקודת מבט גם על ממשק משתמש, נגישות ובאגים בתכנון.    
ניתן לסכם זאת ולומר שבפרויקט מסוג זה QA הופך חלק בלתי נפרד מהפיתוח כי רק כך ניתן לקדם את מטרות הפרויקט.

כמה טיפים קטנים נוספים:

  • למדו יותר על הקוד.
  • קראו והתעדכנו על מוצרים מתחרים.
  • היו מעורבים ככל שניתן בפרויקט ומצאו דרכים יעילות להגיע למטרת הפרויקט.


לדעתי, גישת הAgile אינה מתאימה לפרויקטים גדולים ומורכבים או במקרה של תחלופה גדולה בכוח אדם ועלולה להשיג תוצאות הפוכות וזאת מאחר ובפרויקט Agile להכרות אישית בין העובדים, להכרות עם הפרויקט, הקוד, הכלים וההתמקצעות בסביבת העבודה והכלים בה יש ערך רב לעומת פרויקט מסוג Waterflow בו ישנם תסריטי בדיקות בנויים וזמן תכנון מיועד ללמידה.

בהצלחה

קרא מקורות נוספים:

אין תגובות: